O sztukach wszelakich - lista haseł

nadmarioneta

nad-marioneta. Określenie wprowadzone do teatru przez Gordona Craiga.

więcej »

nagrody filmowe

nagrody filmowe, wyróżnienia, odznaczenia przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu, często hierarchiczne (złote, srebrne itd., specjalne, honorowe, za całokształt twórczości itp.) i w różnych kategoriach (za reżyserię, zdjęcia, muzykę, rolę pierwszo czy drugoplanową, kostiumy itp.).

więcej »

napięcie w dramaturgii

napięcie, niezbędny czynnik dramaturgii, którego celem jest stworzenie atmosfery, zwykle narastającego oczekiwania na zmianę sytuacji, zagrożenia, czy wyjaśnienia.

więcej »

napisy filmowe

napisy, w każdym filmie lub programie TV pełnią funkcje informacyjne i prezentowane są w formie graficznej jako czołówka, napisy wewnątrzujęciowe i napisy końcowe.

więcej »

narodowe szkoły filmowe

narodowe szkoły filmowe, kierunki w historii sztuki filmowej, dominujące 1945-68, które przyczyniły się do rozwoju języka filmu i wprowadzenia na ekrany nowej tematyki.

więcej »

narządy mowy

narządy mowy, zespół organów uczestniczących w procesie wytwarzania dźwięków mowy.

więcej »

narządy zmysłów

narządy zmysłów, wrażliwość istot żywych na bodźce oraz zdolność do odbioru i analizy zmian zachodzących na zewnętrz i wewnątrz organizmu.

więcej »

neorealizm japoński

neorealizm japoński zalicza się do ruchu narodowych szkół filmowych; podobnie jak neorealizm włoski, charakteryzuje się analizą rzeczywistości, rozpatrywanej w kontekście japońskiego syndromu II wojny światowej.
więcej »

neorealizm włoski

neorealizm włoski, kierunek artystyczny rozpoczynający w sztuce film. ruch narodowych szkół filmowych.
więcej »

nowe kino czeskie

Nowe Kino Czeskie, też Nowe kino czechosłowackie, nurt rozwoju czechosłowackiej sztuki filmowej (1963-68) zrodzony pod wpływem m.in. francuskiej Nowej fali i neorealizmu włoskiego, zaliczane do ruchu narodowych szkół filmowych.slownik/neorealizm włoski/525.html
więcej »

nowela filmowa

nowela filmowa, utwór literacki będący projektem przyszłego scenariusza filmowego.  

więcej »
facebook