O sztukach wszelakich - napisy filmowe
napisy, w każdym filmie lub programie TV pełnią funkcje informacyjne i prezentowane są w formie graficznej jako czołówka, napisy wewnątrzujęciowe i napisy końcowe.
napisy, w każdym filmie lub programie TV pełnią funkcje informacyjne i prezentowane są w formie graficznej jako czołówka, napisy wewnątrzujęciowe i napisy końcowe. Za najlepsze napisy filmowe w 1929 roku wręczone zostały Oskary.
Czołówka, to napisy ukazujące się na początku prezentacji i zawierają tytuł, wykaz autorów, wykonawców, producenta, reżysera, operatora, kierownika produkcji, autora muzyki, montażysty, scenarzysty, scenografa i innych twórców, dystrybutorów, sponsorów itp. Do czołówki zaliczamy też prezentację pierwszych scen filmu, które stanowią część >prologu. Bywa, że czołówka jest uatrakcyjniana animacją, staje się znakiem cyklu (o Bondzie, Różowa pantera) czy stałą wizytówką seriali TV (Klan, Moda na sukces).
Napisy wewnątrzujęciowe w filmie to przedstawienie wypowiedzi językowej, na dole obrazu i są tłumaczeniem >listy dialogowej filmu. W okresie filmu niemego napisy zawierały śródtytuły, informacje objaśniające oraz szczątkowe dialogi postaci. Funkcje objaśniające realizowane są także współcześnie informując o miejscu czy czasie akcji.
W napisach końcowych zamieszcza się wszystkie informacje wymagane >prawem autorskim i wynikające z umowy producenckiej, w tym role grane przez aktorów, tytuły i autorów utworów muzycznych, współpracujące instytucje, agencje artystyczne, podziękowania itp. Niekiedy w tle prezentowane bywają fragmenty filmu i główny motyw muzyczny lub piosenka.