O sztukach wszelakich - teatr
teatr początkowo, w starożytnej Grecji, tak określano widownię, z czasem – całe miejsce przystosowane do prezentowania przedstawień wraz z widownią, sceną i zapleczem techniczno-organizacyjnym.
teatr [gr. théatron ’miejsce do oglądania’],
1. początkowo, w starożytnej Grecji, tak określano widownię, z czasem – całe miejsce przystosowane do prezentowania przedstawień wraz z >widownią, >sceną i zapleczem techniczno-organizacyjnym (>teatralny budynek).
2. rodzaj sztuki widowiskowej, polegającej na grze aktorów, przed zgromadzoną publicznością; spektakl jest wynikiem pracy zespołowej: autora tekstu (>dramatu, scenariusza, libretta), >reżysera, > aktora, scenografa, choreografa, kompozytora i. in.; w zależności od wybranych środków wyrazu i repertuaru rozróżnia się teatr: >dramatyczny, >muzyczny, >baletowy, >pantomimiczny, >lalkowy; operuje wieloma tworzywami, wśród których najważniejsze jest: słowo, >ruch sceniczny, gra aktorska, >oświetlenie, >muzyka. W swoim rozwoju historycznym, we wszystkich cywilizacjach wschodu i zachodu, teatr ulegał zmianom, od plenerowych widowisk rytualnych w starożytności aż po kameralne formy kabaretu literackiego; zmieniały się budynki, konwencje, styl gry aktorskiej, możliwości techniczne – niezmienna jest fundamentalna zasada relacji miedzy aktorem i widzem.
3. instytucja zajmująca się wystawianiem widowisk teatralnych, zatrudniająca >zespół: artystyczny (aktorów, reżyserów, kierownika lit. itp.), obsługi, zwany też technicznym (inspicjentów, suflerów, techników sceny, rekwizytorów, krawców, modelarzy itp.), administracyjny (biuro obsługi widza, organizacji pracy artyst., kadry itp.).
4. całokształt twórczości scenicznej konkretnej epoki, kraju, narodu, autora. (>kultura artystyczna)
5. daw. miejsce jakichś wydarzeń, np. teatr działań wojennych.
Hasło Teatr Azjatycki >w WIEM