O sztukach wszelakich - operetkowy film

film operetkowy to ekranizacje operetek teatralnych. operetkowy film, zagościł na ekranach Niemiec i Austrii od lat 20. Były to nieme historie zaczerpnięte z libretta operetek, np. M. Curtiz zrealizował 1920 Boccaccia, wg. F. Suppégo. 
Film operetkowy pojawił się w USA z nastaniem w kinie dźwięku. Do popularności filmu  operetkowego  przyczyniła się filmowa swobodna adaptacja Cygańskiej miłości F. Lehára, w której śpiewał L. Tibbet, najwybitniejszy amerykański baryton i Życie paryskie J. Offenbacha, reż. R. Siodmak 1935. Film operetkowy króluje jednak w Wiedniu i Berlinie; tam m.in. działa C. Gallone, twórca kilkudziesięciu film. adaptacji filmu operetkowego i operowych oraz montaży ukazujących życie artystyczne tych środowisk, m.in. występują w nich J. Kiepura i jego żona M. Eggerth.
Od lat 50. obserwujemy brak zainteresowania producentów i reyserów przenoszenia operetki na ekran. Przyczyna może być w konkurencji 
> musicali i różnych odmian > filmów muzycznych podejmujących podobną melodramatyczną tematykę, ale opowiadają one o dzisiejszych czasach i wykorzystujących współczesną piosenkę, taniec atrakcyjnie prezentując je na ekranie.
« powrót
facebook