O sztukach wszelakich - Cynkutis Zygmunt

Zygmunt Cynkutis, ur. w 1938 r. w Suwałkach, aktor, reżyser, instruktor teatralny, pedagog. Związany z Teatrem Laboratorium.

Zygmunt Cynkutis, ur. w 1938 r. w Suwałkach, zginął w wypadku samochodowym pod Wrocławiem w 1987 r. aktor, reżyser, instruktor teatralny, pedagog.

Był jednym z najbliższych współpracowników Jerzego Grotowskiego, aktorem Teatru 13 Rzędów w Opolu (w zespole teatralnym od 1960 r.), a potem Teatru Laboratorium we Wrocławiu. Zagrał we wszystkich najważniejszych spektaklach, jako: Guślarz w Dziadach wg Adama Mickiewicza (1960), Kordian w Kordianie wg Juliusza Słowackiego (1962), Akropolis wg Stanisława Wyspiańskiego (wariant I i II, 1962; wariant V, 1967), Faust w Tragicznych dziejach doktora Fausta wg Ch. Marlowe`a (1963), król w Studium o Hamlecie wg Wiliama Szekspira i Stanisława Wyspiańskiego (1964), Mulej w Księciu Niezłomnym wg Calderona-Słowackiego (wariant II, 1965; wariant III, 1968), Łazarz w Apocalypsis cum figuris wg Biblii, Fiodora Dostojewskiego, T.S. Eliota, S. Weil. W ramach działań Laboratorium prowadził liczne staże, programy badawcze, kursy dla aktorów, był organizatorem pracy i uczestnikiem wielu realizacji Drzewa Ludzi w Polsce i na świecie. Po rozwiązaniu w 1984 Teatru Laboratorium, założył Drugie Studio Wrocławskie, które miało ochronić spuściznę po Laboratorium, a równocześnie stać się nowym teatrem poszukującym. Skompletowano zespół, wystawiono kilka spektakli, jednak nagła śmierć Cynkutisa doprowadziła do rozwiązania DSW.
Prace teatralne Zygmunta Cynkutisa
http://www.e-teatr.pl/pl/osoby/18939,karierateatr.html#start
Zbigniew Cynkutis – sylwetka, filmografia
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1112032
Drugie Studio Wrocławskie

http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=140&Itemid=146&limit=1&limitstart=0

« powrót
facebook